Kaj je limfna drenaža?
Limfna drenaža je metoda stimuliranja limfnega žilnega sistema s pomočjo ročnih tehnik. Njen namen je pomagati ponovno vzpostaviti ravnovesje v telesu, zato je pri postopku regeneracije, hujšanja in detoksifikcije zelo pomemben element.
Kako deluje in zakaj je pomemben naš limfni sistem?
Skozi limfni sistem se s pomočjo krčenja žilnih sten in mišičja ter razlike v tlaku premika limfa, ki jo imenujemo tudi mezga. Limfni sistem omogoča premikanje tekočin samo v eni smeri, saj mu obratno smer preprečujejo zaklopke.
Pomembno je vedeti, da limfni sistem zaznamuje posebnost po kateri se le-ta razlikuje od sistema za cirkulacijo krvi. Za pretok krvi po žilah skrbi srce, limfni sistem pa za svoje delovanje nima svoje črpalke. Njegovo delovanje stimulira veliko različnih elementov kot so interna stimulacija, arterijski pulz, peristaltika in gibanje ali telovadba.
Limfni sistem je odgovoren za odnašanje odvečne vode, proteinov in nekoristnih snovi iz našega tkiva do krvnega obtoka. Prav tako je odgovoren za vzdrževanje volumna krvi v obtoku. To vključuje tudi stranske produkte vnetij, mrtve celice in toksine.
V tej točki je limfna drenaža nepogrešljivi del splošnega programa detoksifikacije. Pomaga namreč zvišati raven energije, pospeši procese celične oksidacije in regeneracije ter pomaga pri imunski odpornosti.
Ročno limfno drenažo izvajamo z nežnimi polkrožnimi gibi, da tako delujemo na podkožje in medcelično tekočino. Gibi pri ročni limfni drenaži se ponavljajo v počasnem tempu.
Ko se odločite za ročno limfno drenažo je potrebno priti sproščen, ni priporočljivo da se pride s polnim želodcem. Po limfni drenaži je potrebno popiti več tekočine, da se toksini lažje izplavijo iz telesa. Kakšen dan ali dva po limfni drenaži se lahko počutite nekoliko slabše, saj je telo dodatno opredeljeno z odpravo toksinov iz telesa.
Kdaj je priporočljiva limfna drenaža?
- Edemi
- Lipoedemi (celulit)
- Limfostatični edemi (obolenja limfnega sistema)
- Po operacijah
- Poškodbi sklepov in udov, ob pojavu otekline
- Kroničnem popuščanju ven
- Po prometnih nesrečah
- Zaceljene brazgotine
- Sprostitev
- Izboljšanje delovanja imunskega sistema
- Pri kronični utrujenosti
- Kroničnih bolečinah
- Blažji depresiji
- Med hujšanjem (odvaja toksine iz telesa
Kdaj se limfna drenaža odsvetuje?
- Flebitis – vnetje ven
- Embolijah – zamašitev žil
- Povečani ščitnici
- Motnjah srčnega ritma
- Akutna vnetja
- Kožne spremembe – okužbe kože
- Slabše delovanje srca – popuščanje srca
- Slabše delovanje ledvic, ob dializi